Jaka brama garażowa będzie najlepsza do naszego domu? Czym się kierować przy wyborze bramy, zarówno do domu który dopiero powstaje jak również do garażu remontowanego.
Parametry
Najważniejsze parametry to oczywiście wymiary. Brama w projektowanym domu musi mieć co najmniej 2,3 m szerokości, aby spokojnie i bezpiecznie do niej wjechać (nawet, gdy kierowca jest początkujący:) ). Mając dwa samochody mamy też dwie opcje – dwie węższe bramy lub jedna szeroka. Taka szeroka brama powinna mieć 5-6 m szerokości i jest zdecydowanie wygodniejsza, jednak wymaga dużo bardziej wydajnego mechanizmu do jej podniesienia. Dwie bramy są też droższe niż jedna szeroka. Wysokość wjazdu to minimum 2 metry.
Na zamówienie można wykonać bramę garażową o właściwie dowolnych rozmiarach, ograniczenia dotyczą jedynie kosztów. Można też przemyśleć komfort użytkowania dużej i ciężkiej bramy.
Drugim parametrem jest sposób otwierania bramy. Dzięki temu można zredukować nieco koszty. Do wyboru mamy bramy uchylne, segmentowe lub rolowane oraz oczywiście bramy rozwieralne (dwuskrzydłowe).
Bramy rozwieralne
Inaczej nazywane dwuskrzydłowe, mają najczęściej skrzydła szerokie na 1-1,5 m i wysokie na 2-2,2 m. – to najbardziej tradycyjny typ bramy, od którego producenci coraz częściej odchodzą ze względu na dużą ilość miejsca potrzebnego do ich otwarcia – mają one jednak swój urok i można je zamówić w warsztacie i dobrać odpowiedni napęd do otwierania. Polecane są zwłaszcza do starych domów, adaptacji starych zabudowań oraz do inwestycji stylizowanych.
Bramy garażowe uchylne
Szerokość bram uchylnych (płytowych) nie przekracza zwykle 3 m, a wysokość – 2,3 m., ten typ bram jest najbardziej popularny. Pamiętajmy jednak, że taka brama podczas otwierania wysuwa się dolną częścią na podjazd więc nie nadaje się do podjazdów małych lub ze spadkami. Polecane do garaży na szerokość jednego samochodu.
Bramy garażowe segmentowe
Inaczej nazywane bramami sekcyjnymi, występują w szerokościach 2-5,5 m i mają 1,9-3 m wysokości., otwierają się do góry lub na bok więc nie zajmują miejsca na podjeździe, są bardzo szczelne – polecane więc są do ogrzewanych garaży.
Bramy garażowe rolowane
Ze względu na ich wygląd nazywane też żaluzjowymi, mogą mieć nawet 11 m szerokości i do 9 m wysokości., zajmują najmniej miejsca. Zwijają się w rolkę do specjalnej skrzynki montowanej bezpośrednio nad wjazdem. Potrzebują one ok. 30 cm do zamontowania skrzynki.
Napęd
Bez względu na to, jaki rodzaj bramy wybierzemy należy szczególną uwagę zwrócić na jej napęd otwierający. Oczywiście praktycznie wszystkie napędy są sterowane elektrycznie, uruchamia się je na kilka sposobów -przyciskiem, kluczykiem, zamkiem kodowym lub pilotem. Pilot jest rozwiązaniem najbardziej popularnym, docenianym przez użytkowników – zwłaszcza w deszczowe dni . Zasięg pilota można powiększyć jeśli do odbiornika podłączy się antenę zamontowaną na zewnątrz garażu. Rozbudowane systemy poza otwarciem bramy garażowej otworzą także bramę wjazdową, włączą oświetlenie w garażu, wewnątrz i na zewnątrz domu. Pamiętajmy o tym, aby napęd miał możliwość alternatywnego otwierania ręcznego – w razie awarii prądu 🙂
Design
Brama garażowa może też stanowić świetny element ozdobny. Możemy wybierać między prostymi nowoczesnymi formami, bramami z imitacji drewna, bramami stylizowanymi. Producenci zaskakują coraz nowszymi rozwiązaniami. Bardzo ciekawą ofertę przedstawiła polska marka Wiśniowski. W kolekcji Home Inclusive możemy skomponować idealnie dobrany zestaw: brama garażowa, drzwi zewnętrzne oraz brama ogrodzeniowa wraz z ogrodzeniem. Całość utrzymana w nowoczesnym stylu, kolorystyka do wyboru – świetny, polski design i doskonała jakość.
Firma Hörmann oferuje nam dla odmiany bramy garażowe z litego drewna – ozdobione prostym liniowym frezowaniem, kasetonami oraz z kunsztownymi wzorami. Kreatywnym daje możliwość samodzielnego zaprojektowania swojej bramy.