Podłoga z żywicy to świetny sposób na ciekawą aranżację wnętrza zarówno klasycznego jak i nowoczesnego. Duży wybór kolorów i sposobów obróbki spowodował, że żywica nie jest wyłącznie podłogą do garaży i hal, ale weszła na salony i to z impetem :). Oczywiście stało się tak za sprawą wielu czynników.
Najważniejszy i najbardziej istotny to oczywiście niewątpliwy walor estetyczny. Brak fug to spełnienie marzeń większości projektantów wnętrz, szukających możliwość wykonania całej podłogi jako jednolitej tafli, bez podziału na pola wielkości płytki gresowej czy kamiennej. Taka podłoga powiększa optycznie wnętrze. Mamy też do dyspozycji bogatą gamę kolorów, bo żywica może być barwiona w masie. Kolorystyka żywic obejmuje całą paletę RAL. Do każdej żywicy można dodać także płatki dekoracyjne – w różnych kolorach i rozmiarach.
Ciekawym rozwiązaniem jest też żywica transparentna, która może być użyta do zalewania różnych elementów w celu ich ochrony, jednocześnie ich nie zakrywając – ma to znaczenie np. w obiektach zabytkowych.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje podłóg – cienkowarstwowe żywice epoksydowe (potocznie zwane „malowankami”), które wykonywane są przy użyciu wałka oraz wylewane żywice epoksydowe lub poliuretanowe. Epoksydowe są tańsze, jednak ich wadą jest to, że są twarde, a więc bardziej podatne na zarysowania, nie są też odporne na działanie światła i po upływie czasu zaczynają zmieniać kolor (białe zaczynają żółknąć). Żeby uzyskać na nich efekt połysku trzeba nałożyć dodatkowo warstwę lakieru. Żywica poliuretanowa jest dużo droższa, jednak powierzchnia może być zarówno matowa, jak i połyskliwa. Są one też odporne na działanie promieni słonecznych i mniej podatne na zarysowania.
Zaletą posadzek z żywic jest możliwość bezpiecznego stosowania jej razem z instalacją ogrzewania podłogowego.
Po wystygnięciu są nietoksyczne, wodoszczelne i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego polecane są alergikom.
Dobrze położona podłoga z żywicy będzie nam służyć długo i nie będzie wymagała dodatkowej konserwacji. Co warto wiedzieć zanim pojawi się u nas w domu ekipa do położenia podłogi, aby nie dać się oszukać?
Standardowa posadzka żywiczna pracuje dobrze, gdy wilgotność betonu, na którym została ułożona, nie przekracza 4% – beton musi być suchy, co ma miejsce mniej więcej po 4-6 tygodniach dojrzewania w dobrych warunkach.
Również gładkość powierzchni betonu na którym będzie wylewana żywica powinna być taka, jak oczekiwana docelowa równość posadzki. Mimo, że aplikacja żywicy w większości przypadków przypomina układanie mineralnej wylewki samopoziomującej, powierzchnię należy dokładnie oczyścić, wyrównać, odpylić i zaimpregnować, co zapewni odpowiednią przyczepność preparatu, a także ograniczy jego zużycie.
Temperatura podłoża i powietrza też są niezwykle ważne przy aplikacji żywic syntetycznych.W niskich temperaturach żywice mają wysoką lepkość i nie chcą się rozlewać po powierzchni podłoża i odpowietrzać, przez co bardzo cierpi estetyka wykonywanej podłogi. W wysokich temperaturach wzrasta natomiast tempo wiązania materiału i często dochodzi do sytuacji, gdy żywica się żeluje.
Po pewnym czasie powierzchnia żywiczna traci połysk, dlatego też musi być co kilka lat polerowana.
Podłoga z żywicy – linki:
Ciekawe wnętrze, w którym podłoga z żywicy gra główną rolę znajdziecie tu http://www.yatzer.com/espace-St-Denis-anne-sophie-goneau
Zdjęcia:
Caparol Wroclaw
Concrete House by Matt Gibson Architecture
Jedna odpowiedź do “Podłoga z żywicy”
Bardzo ładne te podłogi.Jakiego producenta najlepiej wybrać?